Teknologji

Teknologji

Apple paguan 38 miliardë dollarë taksa për përfitimet jashtë vendit

Gjiganti amerikan i teknologjisë, “Apple” do të paguajë 38 miliardë dollarë taksa për përfitimet e realizuara jashtë vendit, për shkak të reformës së re...

Kompjuterët me probleme. Lejojnë vjedhjen e të dhënave…

Të gjithë kompjuterët e botës janë me probleme dhe do të duhen ndoshta vite të tëra për rregullimin e plotë të tyre. Tri javë pasi...

Nga viti i ardhshëm, makina pa timon dhe pa pedale

General Motors thotë se ka nisur prodhimin masiv të makinës së parë autonome pa timon dhe pa pedale. Kompania tashmë po kërkon lejen nga qeveria...

Risia nga bashkëpunimi “Whatsapp-Youtube”

Po vrisni mendjen sesi mund ti hapni videot e YouTube nga chati kur jeni duke folur me dikë në WhatsApp? Ja ku erdhi edhe zgjidhja....

Me një SMS bllokon të gjithë iPhone-t dhe kompjuterat Mac

Abraham Masri, një zhvillues softueri, publikoi një cicërimë ditën e Enjte ku zbulonte problemin i cili shkakton bllokimin e iPhone. Thjesht duke dërguar një mesazh...

Modele të reja të iPhone X vijnë këtë vit…

Kemi dëgjuar edhe më parë se Apple do të lansojë tri modele të reja të telefonaave të ri të iPhone këtë vit, dy me...

Ja si i vodhën hakerët 130 miliardë dollarë më 2017…

Hakerët apo piratët kibernetike vodhën 130 miliardë dollarë nga konsumatorët vetëm gjatë vitit 2017, 4.6 miliardë vetëm nga përdoruesit britanikë të internetit. Raporti i kompanisë...

Ku po shkon Bota!?… Robotët do nxjerrin femrat nga tregu i punës…

Kur inteligjenca artificiale të marrë përsipër punët tona, femrat janë të parat që do zëvendësohen, sipas një raporti të ri të paraqitur në Forumin...

WhatsApp sjell funksion të ri kundër mesazheve të padëshiruara

Rrjeti i komunikimit WhatsApp, është gjithashtu i prekshëm nga spamet, por kompania tani po teston një metodë të re që do të kapërcejë këtë...

Instagram si WhatsApp, u tregon ndjekësve kur keni qenë për herë të fundit online

Instagram vijon me përmirësimin e seksionit të mesazheve këtë herë me një veçori mjaft popullore të gjendur në Facebook Messenger dhe WhatsApp. Në ndërfaqjen e...