SHKENCË

SHKENCË

Krijohen qelizat e zemrës së njeriut: Pas kësaj njeriu do jet i pavdekshëm!

Shkencëtarët kanë arritur ndërtojnë qelizat e zemrës së njeriut. Këtë e kanë bërë me anë të qelizave të zemrës së një miu duke lënë...

Nga viti i ardhshëm, makina pa timon dhe pa pedale

General Motors thotë se ka nisur prodhimin masiv të makinës së parë autonome pa timon dhe pa pedale. Kompania tashmë po kërkon lejen nga qeveria...

Ky është celulari më i vogël në botë… pesha 13 gramë…ekran OLED 12.5 milimeter…...

A e keni menduar se cila është madhësia e telefonit më të vogël në botë? Ky telefon njihet si “Zanco Tiny T1” dhe është telefoni...

WhatsApp sjell funksion të ri kundër mesazheve të padëshiruara

Rrjeti i komunikimit WhatsApp, është gjithashtu i prekshëm nga spamet, por kompania tani po teston një metodë të re që do të kapërcejë këtë...

Kompjuterët me probleme. Lejojnë vjedhjen e të dhënave…

Të gjithë kompjuterët e botës janë me probleme dhe do të duhen ndoshta vite të tëra për rregullimin e plotë të tyre. Tri javë pasi...

Galaktika, Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete

Astronomët thonë se toka mund të ketë deri në 160 miliardë fqinjë planetarë në galaktikën e saj. Sipas një studimi të ri të këtyre...

Ku po shkon Bota!?… Robotët do nxjerrin femrat nga tregu i punës…

Kur inteligjenca artificiale të marrë përsipër punët tona, femrat janë të parat që do zëvendësohen, sipas një raporti të ri të paraqitur në Forumin...

SI KA FILLUAR JETA NË TOKË? – një artikull i BBC bën sqarimin shkencor

Nga Michael Marshall, 31 tetor 2016 Përktheu dhe përgatiti në shqip, Arben Çokaj Kjo histori është pjesë e listës së BBC për Tokën "Më e mira për 2016",...

10 misteret natyrore më të çuditshme në botë… ku as shkencëtarët nuk po u...

Bota është e veshur me mistere, të cilat ndër shekuj kanë habitur njerëzimin. Ndonëse shkencëtarët kanë kaluar vite për të shpjeguar fenomenet e çuditshme, nuk...

Lamtumirë kancer! Mjekësia bën zbulimin e madh

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë për ta përdorur “proteinën ekzekutuese” BAX që të shkaktojë vdekje në qelizat kanceroze, dhe njëkohësisht të mos i dëmtojë...