5 C
Shkoder, AL
E shtunë, 24 Shkurt 2018.
- Marketing -
Lexo gjithashtu: Dante: “Komedia Hyjnore” Kanga II – Përktheu dhe pajisi më shënime Meritan Spahija – Kanga e dytë e Ferrit na tregon se si poetin e kapë dyshimi se mos vallë ky udhëtim asht një marrëzi. Për ta sigurue...
Lexo gjithashtu: Në kulmin e udhtisë së kësaj jetë; u gjenda mes një pylli zhytë n'errsí - RV Rubrika Takime kulturore - marrë nga http://sq.radiovaticana.va - 18/11/2017 Kur, me rastin e 750-vjetorit të lindjes së Dante Aligherit, në Tiranë...
Lexo gjithashtu: Publikuar në https://palimpsest.al/ Dante: “Komedia Hyjnore” Kanga III – Përktheu dhe pajisi më shënime Meritan Spahija – Ata që nuk banë as mirë, as keq. Jetuen pa u sha e pa u lëvdue prej kujt, në indiferencë ndaj çdo...
Vëllimi me tregime me titull "Vegimet e fundit", i autorit shkodran Meritan Spahija, i shkruar në një gegnishte të pastër, ishte në finalen e konkursit "Libri më i mirë i vitit", organizuar nga Ministria e Arsimit dhe e Kulturës. Libri...
Nga: Albert Vataj Në çastet e trysnive të mëdha shpirtërore, njeriu gjithmonë rritet në mënyrë më të dukshme. Ai ndjen një hov të fuqishëm forcash e aftësish. Ne ende dridhemi, ende kemi frikë të ndërmarrim hapin e parë, e megjithatë,...
Nga: Albert Vataj E deshti dhe s’drashtu tue i dhan njaq dashni e adhurim, njaq amëlci e idhnim, njaq andrra dhe gazmim anipse t’vdirun prej lëngimit qi e përndoqi… Kjau e kangës i’a, qeshi e u mner, heshti dhe foli…...
Nga: Albert Vataj Shkodra asht njatje ku andja t'rrok e dishrimi me t'dasht, m'përflak me njaq shum' dashuni, sa mundem vetëm me u përul, e tue u lut si para nji altari t'shëlbyem prej gazmimit, mundem veç me besu n'mrekullim...
Nga Albert Vataj Ka kohë që rrekem t’i jepem një leximi ëndjesh dhe poterisjesh, një angazhimi vetdijësues, rreth asaj që përbën zhurmën dhe asaj që justifikon alarmin. Është fjala, për ligjërimin “heretik” të Rita Petros, djallin dhe temianin që kanë...
Nga: Frasher Demaj  Sot doli nga shtypi ribotimi i librit BRITANIA E MADHE DHE ÇËSHTJA SHQIPTARE 1875-1913. Në këtë ribotim kam shtuar rreth 135 faqe krahasuar me botimin e mëparshëm...duke qenë se kam hulumtuar fonde dokumentare shtesë në THE NATIONAL...

TË PREFERUARA

POSTIMET E FUNDIT